پرستوهای عاشق

زندگی نامه شهدای شهرستان کلات

بزرگ مرد تاريخ

 
لوگوي دوستان
گنجينه احاديث

امکانات ديگر
 
جستجو گر گوگل


شهید بزرگوار:علی اصغر قره خانی

نام پدر :رجب

تاریخ تولد:6/1/1340

محل تولد:کلات-کوی دربند

تحصیلات: سیکل

تاریخ شهادت:31/4/1365

محل شهادت:تایباد

نحوه شهادت:درگیری با اشرار

محل دفن:مزار شهدا حسینیه دربند


شهید علی اصغر قره خانی دربند فرزند رجب در سال 1340 در کوی دربند شهر کلات دیده به جهان گشود.

دوران کودکی را در آغوش گرم خانواده گذراند و در دامان ماری سیده تربیت یافت و با ورود به تحصیلاتش را تا سوم راهنمایی با موفقیت سپری نمود.

شهید قره خانی نوجوانی منظم،مومن و مقید به انجام فرایض دینی بود و به برپایی نماز اول وقت و قرائت قرآن اهمیت فراوانی می داد وی سپس ازدواج کرد و دو فرزند دختر از ایشان به یادگار مانده است.

او به مجالس مذهبس و شرکت در جلسات عزاداری سالار شهیدان امام حسین(ع) علاقه زیادی داشت و عضو هیات سینه زنی مسجد بود و در همان زمان به عضویت بسیج در آمد هرچند علی اصغر از خدمت سربازی معاف شده بوداما بر حسب وظیفه شرعی خود به مدت 6ماه در جبهه های نبرد حق علیه باطل به کردستان اعزام شد و در کنار سایر رزمندگان با منافقین کوردل و دشمن زبون به نبرد پرداخت و بعد از اینکه از جبهه بازگشت به استخدام نیروی انتظامی در آمد پس از انجام دوره آموزشی در مشهد مقدس برای ادامه خدمت به تایباد رفت.

شهید در انجام یکی از ماموریتها در مرز تایباد در اثر برخورد خودرو با مین مجروح شد و به یکی از بیمارستانهای تهران منتقل شد و پس از چند روز در بیمارستان امداد تهران در تاریخ31/4/1365به درجه رفیع شهادت نایل آمد پیکر پاکش در حسینیه شهدای دربند به خاک سپرده شد.

خاطره ای از پدرشهیداززبان یکی از بستگان:

شهید قره خانی زمانیکه در بیمارستان بستری بودند به پدرش سفارش کرد که پیکرش را کنار شهید کاظمی دفن کنند پدرش با ناراحتی می گوید کنار مزار ایشان جایی برای قبر وجود ندارد چون در سال حدود یکماه آب از آنجا می گذرد امام شهید می گوید زمان دفن شهید کاظمی -حدود یکماه قبل-من خودم دقیق نگاه کردم غیر از من برای یک نفر دیگر نیز جا هست و اینگونه هم شد علاوه بر خود ش شهید جهانی نیز در همانجا به خاک سپرده شد.   نوشته شده در ۱۳٩۱/٥/۳  توسط سرباز ولایت آخرين مطالب


مقام معظم رهبري

درباره ما ...
 
 
کلمات کليدي
 
 
نويسندگان
 
آمار سايت