سردار شهید ابوالقاسم فیروزیان

سردار شهید ابوالقاسم فیروزیان فرزند حسن در سال1340در روستای سرروداز توابع بخش زاوین شهرستان کلات در خانواده ای مذهبی و متدین دیده به جهان گشود.

تحصیلات دوره ابتدایی را در زادگاهش سپری کرد و سپس برای کار به مشهد رفت.مدت 2سال به گچ کاری مشغول شد و با کسب مهارت،بنای ماهری شد و در همان زمان ازدواج کرد وثمره این ازدواج یک فرزند است،که از او به یادگار مانده است.

او مهربان،خوش برخورد،متواضع و مقید به انجام فرایض دینی بود.هرگز غیبت نمی کرد و دیگران را نیز از این کار برحذر می داشت آنچنان به مادر احترام می گذاشت که در مقابل امر ونهی او فقط کلمه چشم بر زبان جاری می کرد وقتی به خاطر مار گزیدگی در بستر افتاده بود و مادر نگران وضعیت جسمی او بود.به مادرش گفت:مادر نگران من نباش چون من بر فراز قله ها می میرم و تو بایدبا افتخار جنازه مرا بیاری و به خاک بسپاری .

ایشان در تظاهرات مردمی علیه رژیم شاهنشاهی فعالانه شرکت می کرد و مشوق دیگران برای شرکت در مبارزات بود.با فراخوانده شدن به خدمت سربازی برای گذراندن دوره آموزشی به پادگان نیروی هوایی تهران(پادگان چکش)رفت و سپس برای انجام وظیفه مدت یک ماه در پایگاه دهم شکاری چنکارک چابهار خدمت کرد.

ایشان 6ماه در اهواز بود و بعد از آن مسئولیت حفاظت از دادستان کل کشور جناب آقای ری شهری را به عهده گرفت.دو روز بعد از اتمام خدمت سربازی او جنگ تحمیلی آغاز شد اوکه لیاقت و شایستگی خود را در دوره سربازی نشان داده بودوبه استخدام سپاه در آمد سپس مدتی در مشهد دوره آموزشی را همراه دوستان شهیدش ،شهید ساجدی و شهید شریعتی و چند تن دیگر در پادگان امام رضا(ع)گذراند.مدتی فرمانده گروهان و بعد جانشین گردان امام سجاد(ع)شد و سپس فرماندهی گردان امام سجاد(ع)را درلشگر ویژه شهدا به عهده گرفت.

قبل از اعزام به همراه دوستانش به آبشار زیبای ارتکند که در نزدیکی روستا بود رفتند و با هم پیمان بستند که به جبهه رفته و تا زمانی که جنگ ادامه دارد در جبهه بمانند مگر آنکه شهید شده و جنازه آنها به روستا برگردد. واینگونه بود که پس از روزها مقاومت شجاعانه در صحنه های نبرد حق علیه باطل سرانجام در تاریخ 12/6/1364در عملیات والفجر9در ارتفاعات مریوان مورد اصابت گلوله تانک قرار گرفته و چون پرنده ای سبکبال به سوی معبود خویش بال گشود.

ازپیکر مطهرش جز دو پا که سالها در راه مجاهدت و کمال گام برداشته بود چیزی باقی نمانده تا به خانواده اش برگردد.

پیکر شهید پس از تشییع با شکوه بر دوش مردم شهید پرور در مشهد به زادگاهش منتقل و در مزار شهدای روستای سررود به خاک سپرده شد.

/ 0 نظر / 84 بازدید